YENİ

Domuz gribi nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Hiç yorum yok

Domuz gribinin belirtileri genellikle ; yüksek ateş , öksürük , baş ağrısı , boğaz ağrısı , halsizlik , yaygın vücut ağrısı gibi belirtiler görülmüştür . Domuz gribi genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinin başlarında görülmüştür. Bunun nedeni ; soğuk , artan nem ve kalabalık ortamlardır .
Türkiye'de domuz gribi genellikle Aralık - Mart ayları görülmekte olup , son 2 yıldır çok fazla artmış ve Mayıs ayının ortalarına kadar sarkmıştır. Her yıl belli aylarda ortaya çıkan bu domuz gribi hastalığı bu son zamanlarda olüme yol açmıştır. Bu grip ölümler dışında sosyal hayata da çok zarar vermektedir .

Domuz gribi ( H1N1 virüsü )
Domuz gribi bir tür ' influenza virüsü ' nün yol açtığı domuzlarda görülen ve solunumun sistemini tutan , yüksek derecede bulaşıcılığa sahip yüksek enfeksiyon hastalığıdır . Domuzlar arasında , hastalandırıcılığı yüksek olmakla birlikte öldürme etkisi nisbeten daha düşüktür.Hastalık domuzlar arasında solunum yoluyla insanlara bulaşmaktadır.
Domuz gribi en çok sonbahar , kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülmektedir. Ama normal de 1 yıl boyunca görülür bu hastalık . Pek çok ülkede domuzlara , rutin olarak uygulanan bir aşı yapılmaktadır. Domuz influenza virüsleri normal de özgü olup yanlızca domuzlara bulaşabilmekle birlikte bazen insanda ki bariyeri aşarak bulaşabilmekte ve insana hastalık olup öldürebilmektedir. Bu durum , daha çok domuz bünyesinde , insan grip virüsü ve domuz grip virüsü gibi farklı türden virüslerin aynı anda enfeksiyon yapması sonucu iki tür arasında genetik materyal alışverişi sonucunda meydana gelen yeni ve melez virüslerle birlikte oluşmaktadır .

Mart 2009 ' da Meksika' da insanlarda hastalık meydana getiren yeni bir grip virüsü tespit edilmiştir. Bu grip virüsü günümüzde ' domuz gribi ' olarak bilinmektedir . Hastalığa , etken virüsün domuz gribi virüsüne benzerliği ve virüsteki değişikliğin domuzlarda meydana gelmesiyle domuz gribi denmiştir.

Hastalık ABD olmak üzüre bölge ülkelerde ve daha sonra dünyada görülmüş giddikçe yayılmıştır . 11 Haziran 2009 ' da Dünya Sağlık Örgütü yeni ( H1N1 ) grip virüsüne bağlı pandeminin başladığı ilan edilmiştir .

Domuz gribi bulaşıcı mıdır ?
Domuz gribi bulaşıcıdır . Özellikle solunum yoluyla insandan insana bulaşmaktadır . Eğer domuz gribi olmak istemiyorsanız vazla kalabalık içersine girmeyin , sağlık maskeleri takın ve bol bol meyve ve sebze tüketin .

Domuz eti yiyenler domuz gribine yakalanabilir mi ?
Domuz gribi'nin domuz etiyle alakası yoktur . Domuz gribi solunum yoluyla başlayım insandan insana yayılmaktadır . Domuz eti yiyebilirsiniz . Dediğim gibi kalabalık ortamlara fazla girmeyin , eğer gircek olursanız ; sağlık maskesi takın .

Domuz gribinin başlıca belirtileri nedir ?
Domuz giribi belirtileri normal insanlarda görülen griplerin belirtilerin nerdeyse aynısıdır . Tabi bu domuz gribi daha ağırdır .

Domuz gribine yakalanıp yakalanmadığınızı bu belirtilerden anlayabilirsiniz .
Bunlar ;
- Yüksek ateş
- Öksürük
- Halsizlik
- Boğaz ağrısı
- Baş ağrısı
- Üşüme
- Kusma
- İshal


Domuz gribinin seyri :
Hastalık aslında beklenenden daha hafiftir . Bu hastalık beklenenden daha az olüme sebeb olur . Bununla birlikte hastalığın görüldüğü ülkelere ait verilerde ; 5 yaş altı çocuklar , şeker hastaları , hamile bayanlar , kalp hastaları , akciğer hastaları , böbrek hastaları gibi kronik hastalıkları olan risk grubundakiler de daha ağır gözlenmiştir. Ayrıca mevsimsel gribe göre kıyaslarsak çocuklar ve gençler daha çok hastalanmaktadır . Ölümlerin engellenmesi amacıyla bir çok bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi risk gruplarının aşılanmasının öncelikli önemi vardır.

Geçmiş tecrübeler , hastalığın mevcut durumdan ağır seyirli duruma geçme potansiyeline sahip gösterdiğinden vatandaşların ve ilgili kurumların korunma tetbirlerini gevşetmemesi önemle söylenmektedir.

Domuz gribi nası bulaşmaktadır ?
Domuz gribi insandan insana öksürük , hapşırık yoluyla bulaşmaktadır . Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra aaaa, eller , ağız ya da burna götürüldüğünde bulaşabilir. Bunu önlemek içinde yanımıza mendil almalıyız , sağlık maskesi takmalıyız , ellerimizi bol bol suyla yıkamalıyız , temizlik jelleri kullanmalıyız .

Sularada domuz gribi virüsü bulaşabilir mi ?
İçme , kullanma ve havuz sularıyla bulaşma daha şimdiye kadar görülmemiştir . Bu yüzden bulaşmaz diyorum . Ama siz genede elinizi yüzünüzü pis sulardan uzak tutun . Özellikle küçük çocuklarınız varsa sularla oyun oynarken falan çok dikkatli olun.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar varmıdır ?
Evet bu ilaçlar bulunmaktadır. Domuz gribi tedavisi ve bu gripten korunmak için kullanılcak ilaçlar bulunmaktadır.Tabi bu ilaçlar doktor önerilmeden asla reçetesiz olarak kullanılmaması gerekir.

Domuz gribine yakalanan kişiler ne kadar sürede bulaştırıcıdır ?
Kişiler , belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar .

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır ?
Hastalıklı kişinin bulunduğu ortamlar ve kullandığı eşyalardan bulaşması daha çoktur . Bu yüzden hasta olan kişinin yanına fazla yaklaşmamalıdır.

Ev ve eşyaların temizliğinde nelere dikkat edilmelidir ?
Domuz gribinin yayılmasını önlemek için temizlik çok önemlidir. Yüzeylerin günlük deterjanla temizlenmesi yeterlidir.Hastaya ait eşyalar '' çarşaf , yastık , yorgan , havlu vb. ' eşyaları ayrı yıkanmasına gerek yoktur . Ancak , bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Domuz gribi nedir ? Belirtileri nelerdir ? Hakkında Hiç yorum yok :

Yorum Gönder