YENİ

AMD Radeon HD 6990 İncelemesi: Görkemli Çift GPU Gücü

Hiç yorum yok

AMD Radeon HD 6990 İncelemesi: Görkemli Çift GPU Gücü


Kodak PlayTouch Zi 10 dijital fotoğraf makinesi resimleri.Model :AMD Radeon HD 6990 İncelemesi
Fiyat :100$
OS :Windows Xp,Windows Vista,7
Üretici :AMD

AMD Radeon HD 6990 İncelemesi: Görkemli Çift GPU Gücü


Tıpkı Radeon HD 5970 gibi Radeon HD 6990 da en üst düzey AMD ekran kartı yongasından iki taneyi beraber taşıyan bir kart. Tabii bu da çift yongalı bir ekran kartı tasarlamanın bütün zorluklarından benzer şekilde geçtiğini gösteriyor. Ancak AMD'nin çözümleri bu sefer daha net; bu da zaten aradaki temel bir farkı açıklıyor: Her grafik yongası, orijinal hallerine daha da yakın. Zaten tek bir Radeon HD 6970 ile Radeon HD 6990'da kullanılan yongaların tek temel farkını da bu oluşturuyor. Radeon HD 5970 için "tekli" versiyonuyla arasındaki fark ise çok daha fazla.

Radeon HD 5970'in sorunu zaten eskiden beri çift yongalı grafik kartlarında üreticilerin başını ağrıtan bir konu. Durum NVIDIA için de farklı değil, hatta geçmişte daha da kötü işledi: GTX 295, o dönemler NVIDIA'nın tek yongalı en hızlı kartı olan GTX 28x'lerin çifti değil, kırpılmış modellerin çifti olarak çıkmıştı. Burada temel sorun güç tüketiminde ve üretilen sıcaklığın uzaklaştırılmasında yatıyor. Tek bir kart üzerinde kullanabileceğiniz güç için tavsiye edilen sınırlar var (300 W gibi) ve tabii bu güç tüketilirken üretilen sıcaklığı da uzaklaştırmak sıkıntı olabiliyor.

AMD bu konuda Radeon HD 6900 serisiyle birlikte önemli sayılabilecek bir gelişme gösterdi. Bu daha önce "Power Virus – Güç Virüsü" takma adıyla anılan bazı test programlarına karşı daha önce yazdığımız güç yönetim sisteminin bir yansıması. AMD yeni güç yönetim sistemiyle güç kullanımını daha sıkı denetleyebiliyor ve böylece frekans konusunda daha esnek davranabiliyor. Ayrıca soğutma konusunda da çözümleri değişiklik gösterdi ki buna da gireceğiz.

Radeon HD 6990 bu. Oldukça uzun bir kart olduğu dikkatinizden kaçmış olamaz. Bir farklılık da, kartlara aşina olanlar için, blower tipi tek fanın kartın ortasına yerleştirilmiş olması. Daha önceki çözümlerde fanı kasanın ön tarafına yakın uçta yerleştiriyorlardı. İç yapıya gelince fanın bu yerleşiminin hikmetinden bahsedeceğiz.

Kartın görüntü çıkışları alışılageldik konfigürasyondan biraz farklı. Sadece bir tane DVI çıkışı var. Dört tane de DisplayPort çıkışı bulunuyor. Yine kartlara yakın olanlarınızın kafasının üstünde hemen bir "Eyefinity!" baloncuğu çıkmış olmalı. Daha önceki kartların aksine Radeon HD 6990 bir "Eyefinity Edition" seçeneğiyle değil, tamamı Eyefinity olarak gelecek ki zaten uygun olanı da bu. Radeon HD 6970 gibi kartlar için zaten "bu kartları tek monitörle kullanmak bugünün oyunlarında çok bir şey ifade etmiyor" diyorduk. Bu gibi kartları tek monitörle kullanırken çok yüksek çözünürlüklere ihtiyacınız var ki karta verdiğiniz paranın karşılığını gerçekten alın.

AMD de buna uygun olarak bize aktardığı tüm dokümanlarda Eyefinity'ye dikkat çekmiş. Yeni Eyefinity konfigürasyonlarıyla birlikte çoklu monitör kullanımına verilen ağırlık belli oluyor. Eğer DisplayPort ile kullanmayacaksanız AMD kartla beraber birkaç tane de çevirici veriyor. Bizim örnek kartımız kutulu gelmediği için bu çeviriciler yoktu.

AMD Radeon HD 6990 İncelemesi: Görkemli Çift GPU Gücü Hakkında Hiç yorum yok :

Yorum Gönder